Human Centric Lighting a Well-being

Chytré osvětlení domácnosti. Jak svítit na home office a v kanceláři?

Laické vysvětlení pojmů Well-being a Human Centric Lighting.

 

Aby se člověk ve svém životě cítil komfortně, potřebuje zdravý vzduch a dobré světlo, málo hluku, ideální teplotu a mnoho dalších faktorů.

Tomu se věnuje problematika "Zdravého fungování" (Well-being). Také má v merku Syndrom nezdravých budov (SBS Sick Building Syndrome).
Víte o tom, že v České republice tímto syndromem trpí až 60% obyvatel?

  • Špatné odvětrání místností.
  • Zvýšená vlhkost, s tím spojená tvorba plísní.
  • Elektromagnetické záření.
  • Slabé či absolutně nevhodné osvětlení, také absence přirozeného světla.
  • Vadná akustika.
  • a další

Všechny mají vliv na chování, soustředění, na množství vydané energie, na akceschopnost v průběhu dne, ale i na možnosti relaxace, kvalitního odpočinku a následně zdravého spánku.


Představte si naší lidskou, celkem krátkou minulost. Naši předci žili převážně ve venkovním prostředí, čili jak na čerstvém vzduchu, tak na přirozeném světle.

My se zabýváme inteligentním osvětlením, takže vytrhneme jen tuto část.

Jak světlo ovlivňuje naše tělo? Teplota bílého světla (teplota chromatičnosti - CCT) má vliv na tvorbu hormonů.

Náš organismus buď ženou dopředu - hormon Kortizol, nazývaný stresový hormon, pro aktivitu v průběhu dne (ve svítidle 4000K - 6500K).
Nebo nás naopak utlumí a umožní relaxovat - hormon Melatonin, jehož tvorba přispívá k odpočinku v podvečer (ve svítidel 2200K - 3000K)
A ráno? Ráno se tělo teprve připravuje na aktivitu, nepotřebuje okamžitou bombu v podobě velké intenzity světla.

Pro čtenáře, kteří chtějí trochu do hloubky.
V roce 2002 byly objeveny Gangliové buňky, které mají celý proces na starosti. Ze školy si jistě pamatujete tyčinky a čípky, které mají za úkol monochromatické anebo barevné vidění podle denní doby. Gangliové buňky jsou zodpovědné za cirkadiánní biorytmus a následně stimulaci ke spánku.
A to vše díky vnímání správné intenzity a teploty chromatičnosti světla.

Zjednodušené vysvětlení:

- Východ slunce = teplé světlo s nižší intenzitou, tělo se teprve připravuje na akci.

- Pravé poledne = studené světlo s vysokou intenzitou, tělo funguje na plné obrátky.

- Západ slunce = teplé světlo s nízkou intenzitou, tělo relaxuje a připravuje se na odpočinek, ke spánku.

 

HCL

 

Člověk se v aktuální etapě zavřel na většinu dne do jeskyní, chatrčí, následně do svých domovů a kanceláří.

Moderní LED osvětlení a nové inteligentní řídící systémy umožní simulovat venkovní světlo ve vnitřním prostředí, zejména v aktuální době, kdy se část práce přesouvá z kanceláří domů na home office je to velmi aktuální téma.
Vědci většinou stojí za dodržováním tohoto standardního nastavení, nedoporučují pro práci večer nebo přes noc bílé světlo, protože organismus to prostě rozhodí.
Ano, může se jednat o určitou stimulaci k vyššímu výkonu, ovšem otázka zní, jaký dopad na zdraví to má? A někdy méně znamená více.

Položíme si otázku - jízda večer autem v poslední době znamená pro fotocitlivé lidi doslova utrpení, jednak oslnění protijedoucími auty, druhak nepříjemné studené světlo.
A teď se můžeme bavit o vhodnosti, protože řidič by měl být bdělý a rozhodně by se neměl chystat ke spánku, ale všechno má své hranice.

Již ve 20.století proběhl výzkum v Norsku, s použitím zářivkových svítidel, ale již s proměnlivou teplotou chromatičnosti. V nemocnici mělo správné nastavení světla blahodárný vliv na regeneraci pacientů. Od té doby výzkumů proběhlo již mnoho a vždy potvrdili vliv světla na lidský organismus.

Nové LED technologie jsou mnohem variabilnější. LED svítidla, která umožňují změnu teploty chromatičnosti jsou často označována jako Tunable White (TW) a jsou příjemná na pohled díky optimálnímu rozptylu světla na difuzorech anebo správné směrování optikami.

No jo, ale jak a kdy mám svítit a kolik a čím si to přepnu a co s tím mám dělat? To je velmi častá otázka a samozřejmě na místě.
Základní logika je jednoduchá = automatické chování osvětlení.

Náš bezdrátový systém Casambi Bluetooth umíme naprogramovat, aby v době zapnutí mělo svítidlo správnou teplotou i intenzitu právě podle denní doby.
Dokonce v kombinaci s bezdrátovými senzory dokáže svítidlo změnit i intenzitu světla, kdy z venku dopadají skrz okno sluneční paprsky a je zbytečné svítit umělým osvětlením na 100%.

Navíc i přesto tento automatický systém můžete teplotu chromatičnosti sami ovlivnit - no prostě se rozhodnete, že zrovna teď nechcete pracovat, ale odpočívat !

Pokud máme doporučit správnou teplotu bílého světla přes den v kanceláři nebo na home office, většina svítidel se vyrábí 4000K.
Domů je ideální použít svítidla s teplotou chromatičnosti 3000K.

 

Podrobněji tuto problematiku studuje a popisuje můj bývalý kolega Ing. Daniel Novák, více se můžete dozvědět na odkaze:

halla.cz/human-centric-lighting

Anebo na odkazu k bakalářské práci Václava Zelenky s podporou Halla.

 

 

Zpět do obchodu